Jdi na obsah Jdi na menu
 Obrazek


 

Plemenný standard:
Německý pinč - Pinscher

Původ: Německo
FCI zařazení:
skupina 2 - pinčové, knírači, plemena molossoidní, švýcarští salašničtí psi
sekce 1 - pinčové a knírači, bez pracovních zkoušek

Celkový vzhled

Pinč je hladkosrstý, středně velký pes s elegantními vnějšími křivkami, proporcionální a silnou stavbou, dobře rozloženými a utvořenými svaly a kvadratickým formátem, jako je tomu u kníračů, v porovnání s nim se však pinč s jeho hladkou a krátkou srstí jeví lehčí a elegantnější. V kroku klade končetiny v diagonálním sledu.


Charakteristika
Německý pinč je ostražitý, temperamentní, pozorný a přirozeně se chovající pes, inklinující ke hře. Je to pes odevzdaný svému pánovi, neúplatný, který však zbytečně neštěká. Jeho krátká srst usnadňuje držení psa v domě. Jeho vysoce vyvinuté smysly, inteligence, schopnost učení a nebojácnost, trpělivost a odolnost vůči chorobám dává pinčům předpoklad být vynikajícím hlídacím i společenským psem.

Hlava
Je silná a dlouhá, bez zřetelného týlního hrbolu. Celková délka hlavy (od špičky nosu k týlnímu hrbolu) by měla být přibližně polovinou délky hřbetu (od kohoutku s nasazení ocasu). Nosní linie běží paralelně s prodlouženou linií plochého čela bez vrásek. Stop je pozvolný, avšak zřetelně viditelný. Lícní svaly jsou silné, avšak nikdy nepůsobí rušivým dojmem. Hluboký čenich končí tupým klínem. Nos je plný, černý, v odpovídajících odstínech u červeně a hnědě zbarvených psů. Pysky jsou přilehlé a černě pigmentované.

Chrup
Chrup je kompletní, nůžkový skus, čelisti korektně dosedají, zuby jsou silné a bílé.

Uši
Nekupírované uši jsou vysoko nasazené, překlopené a nesené ve travu V, případně malé, vzpřímeně nesené.

Oči
Tmavé, středně velké, oválné, směřující dopředu. Spojivky nejsou viditelné, oční víčka dobře přiléhají.

Krk
Elegantně klenutý se silným nasazením na tělo, dobře klenutá šíje, krk by neměl být ani příliš krátký, ani příliš silný. Kůže na hrdle těsně přiléhá, bez skladů a laloku.

Hrudník
Je přimeřeně široký, ploše žebrovaný, v příčném řezu oválný, dosahuje k úrovni lokte. Předhrudí je velmi zřetelně vyjádřeno hrudní kostí vysunutou nad úroveň ramene (před vlastní rameno a horní končetinu). Spodní linie hrudníku stoupá postupně směrem dozadu, kde přechází v mírně vtažené břicho. Malá vzdálenost mezi posledním žebrem a stehnem dává pinčům krátký a kompaktní vzhled. Celková délka trupu odpovídá přibližně výšce v kohoutku. Hřbet se mírně svažuje. Hřbetní linie není zcela rovná, ale sleduje plavnou křivku tvořenou mohutnými prvními obratly kohoutku, hřbetem a mírně zaoblenou zádí vedoucí k nasazení ocasu.

Ocas
Je vysoce nasazený a nesený vzpříma.

Přední končetiny
Svažující se lopatka dobře přiléhá a směřuje dozadu. Je dobře úhlená, vzhledem k přední končetině. Je osvalena plochými, avšak silnými svaly. Přední končetiny jsou rovné při pohledu ze všech stran, dobře podpírající tělo. Lokty těsně přiléhají k hrudníku.

Zadní končetiny
Šikmo se svažující horní část stehen je mohutně osvalena. Hlezna jsou znatelně úhlena.

Tlapky
Krátké, kulaté, kompaktní s těsně přiléhajícími kočičími prsty. Tmané drápy. Tvrdé a odolné polštářky.

Srst
Krátká, ale hustá, jemná, lesklá a přiléhající bez lysých míst.

Barva
Jednobarevná
Různé odstíny od hnědé až po jelení červeň.
Dvoubarevná
Černá s červenými znaky. Znaky by mělý být co možná nejtmavší a nejbohatší, musí být přesně a zřetelně ohraničené. Znaky jsou následovně rozloženy: nad očima, na hrdle, na předhrudí jako dva znatelně oddělené trojúhelníky, na záprstí předních končetin, na zadních tlapkách, na vnitřní straně stehen a okolo konečníku. Žádné další barvy nejsou akceptovány.


Vady
Jakékoliv odchyly od výše uvedených bodů by měly být posuzovány jako vady. Závažnost těchto vad by potom měla být posuzována zcela proporcionálně vzhledem ke stupni jejich vyjádření.

 • příliš lehká, či příliš těžká konstituce

 • příliš nízké, či příliš vyské končetiny

 • těžká, oválná lebka

 • malá "dobrmaní" hlava

 • vrásky na čele

 • nízko nasazené, či špatně kupírované ucho

 • světlé oči, příliš malé či příliš velké oči

 • příliš vystupující lícní kosti

 • lysost na hrdle

 • klešťový skus, podkus nebo předkus

 • krátký, špičatý nebo rovný čenich

 • příliš dlouhá a měkká bedra, kapří, či pronesený hřbet

 • vybočené lokty

 • strmý, či špatně úhlený postoj zadních končetin

 • úhoří pruh (černá srst od šíje po ocas), černé sedlo a jakékoliv světlé stínování

Pozn. Psi musí mít dvě normálně viditelná varlata uložená v šourku.

Od roku 2005 musí mít pinčové podle novely standardu země původu Německa nekupírované uši i ocasy!!! V dospělosti dosahují fenky velikosti 45-47 cm, váhy 13-16 kg, psi 47-50cm, váhy 16-19 kg.